İzmir Paraşüt Kulesi

Paraşüt Kulesi

İzmir şehrinde, Kültürpark içerisinde yer alan bir paraşüt kulesidir. Türk Hava Kurumu tarafından 1937'de inşa edildi. Ülkedeki iki paraşüt kulesinden biridir.

Türkiye'nin iki paraşüt kulesinden birisi olan Ankara'daki kule, İzmir Paraşüt Kulesi ile birlikte 1937'de tamamlandı. Ankara'daki kule 28 Ekim 1937'de Başbakan Celâl Bayar tarafından açıldı.

Moskova'daki Gorki Parkı'nda bulunan paraşüt kulesini gören Belediye Başkanı Behçet Uz, benzer bir kulenin Kültürpark'a yapılmasını Türk Hava Kurumuna önerdi. Türk Hava Kurumu, incelemelerde bulunması için Rusya'ya bir heyet gönderdi ve İzmir'e ek olarak Ankara'ya da bir paraşüt kulesi yapılmasına karar verdi. Mimari projesi Bedri Tümay ve Algrandi tarafından hazırlanan kulenin yapımına 1935'te başlandı. Kule 1937'de tamamlandı ve aynı yıl gerçekleştirilen 7. İzmir Enternasyonal Fuarı ile birlikte 9 Eylül'de açıldı.

Betonarme olarak inşa edilen İzmir Paraşüt Kulesi'nin zeminine yetmiş beş tane meşe kazık çakılmıştır. Kulenin deniz seviyesinden yüksekliği 4,5 metre, yerden yüksekliği ise 48 metredir. Üç terası bulunan kulenin ortasında bir asansör ve bu asansörün çevresinde döner merdiven mevcuttur.  Hacettepe Mahallesi Atatürk Bulvarı No:33 Opera/ANKARA
  444 0 845
  thk@thk.org.tr
  Kep Adresi: thk@hs01.kep.tr

Sosyal Medyada Türk Hava Kurumu


2021 © Türk Hava Kurumu Bilgi İşlem Müdürlüğü, Tüm Hakları Saklıdır.