HAVACILIK FESTİVALİ

THK Havacılık Festivali (25-26 Haziran 2022)

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanından çok kısa bir süre sonra, 16 Şubat 1925’te “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle Türk Hava Kurumu’nu kurdu.

Amacı; başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milletine, havacılığın ve uzayın askeri, siyasi, ekonomik, sportif ve turistik önemini anlatmak, tanıtmak, sevdirmek ve havacılık faaliyetlerini yurt çapında yaygınlaştırmaktır. Kısacası Türk Hava Kurumu, “kanatlı bir gençlik” yetiştirmek amacıyla kurulmuş, kamu yararına hizmet veren bir Kurum’dur. Bunun için yurt içinde ve yurt dışında hava gösterileri ve yarışmaları, kurslar düzenlemekte ve çeşitli hava araçlarıyla binlerce gencimizi yetiştirmeye devam etmektedir.

Türk Hava Kurumu'nun 97. kuruluş yıl dönümü kapsamında da, halkımızı hava araçlarıyla, uçaklarla ve pilotlarla tanıştırma fikri bizleri inanılmaz heyecanlandırdı ve “THK Havacılık Festivali” yapılması planlandı. 25-26 Haziran 2022 tarihlerinde Eskişehir-İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde yapılan festivalde;

 • Havacılık faaliyetlerini halkımıza tanıtıp sevdirmek ve yapılacak çeşitli etkinlikler ile güzel vakit geçirebilmelerini sağlamak,
 • Farklı özellikleri olan sportif hava araçlarını bir merkezde toplamak ve halkımıza göstermek,
 • İmkânlar dâhilinde halkımıza çeşitli hava araçlarıyla yolcu uçuşları yaptırmak,
 • Havacılık tutkunlarını, pilotları, amatör sporcuları bir araya getirmek ve birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak amaçlandı.

Açılışını THK Kayyum Heyeti Başkanı Sayın Abdullah Kaya’nın yaptığı ve 25-26 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen havacılık festivaline halkımızın yoğun bir ilgisi oldu. Gerek katılımcıların gerekse THK kökenli eskimeyen duayen havacı büyüklerimizin övgü dolu sözleri THK camiasını sevince boğdu.

Festivalimizde Yamaçparaşütü, Yelkenkanat, Planör, Ultralight, Microlight, Gyrocopter, Balon, RC Model Uçak ve Akrobasi Uçakları ile uçuşlar yapıldı. Planlanan ancak orman yangınları nedeni ile İnönü’ye gelemeyen Jandarma Genel Komutanlığına ait helikopterlerden yapılması düşünülen serbest paraşüt atlayışları maalesef gerçekleştirilemedi.

Model Uçak, Yamaçparaşütü ve Yelkenkanat dallarında amatör yarışmalar yapıldı. Yere bağlı olarak gerçekleştirilen Balon uçuşu da dâhil olmak üzere sportif hava araçları ile imkânlar dâhilinde toplam 358 kişiye ücretsiz halk uçuşu yaptırıldı ve daha önce hiç uçuş yapmayanların gökyüzüyle tanışmaları sağlandı. KT-1 tipi yerli üretimimiz Hürkuş uçağımızın pilotu Murat Özpala bize harika bir gösteri sundu. Sivrihisar Havacılık Merkezinden klasik ve nostaljik uçaklarla katılım sağlayan deneyimli pilotlar ise halkımıza unutulmaz bir görsel şölen yaşattı.

Halk oyunlarının, havacılık söyleşilerinin gerçekleştirildiği ve 25 Haziran Cumartesi günü gecesi “Senforock” konserinin yanı sıra 26 Haziran Pazar günü “Sahibinden Kiralık” konseri festivale renk kattı. Ziyaretçilerimiz için hazırlanan çadırlarda birçok havacılık kuruluşu ve havacılık malzemeleri satışı yapan tanıtım stantları yer aldı, ayrıca ziyaretçilere yeme içme imkânı sağlayan seçkin büfeler oluşturuldu. Bizleri çok mutlu eden bir başka detay ise, yıllarını THK ve Türk havacılığına adamış her biri birbirinden değerli hocalarımızın festivale katılarak bizleri onurlandırmaları oldu. Kendilerine bir kez daha saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

THK tarafından yetkilendirilen ZES Tanıtım ve Organizasyon şirketine, festival sponsorlarımız; Türk Telekom, Signify, Eliz Catring, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir İnönü Belediyesi, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne destekleri ve yanımızda oldukları için sonsuz teşekkür ederiz.

THK gerçekleştirilen bu festivali daha da geliştirerek önümüzdeki yıllarda tekrarlamak azmi ve kararlılığındadır. Nice festivallerde hep birlikte olabilmek dileği ile…

Sevgili Havacılık Tutkunları,
Çok Değerli Konuklarımız,
Sevgili Şube Başkanları,
Kıymetli Türk Hava Kurumu Sevdalıları,
Bu güzel sıcak yaz gününde, bu anlamlı havacılık merkezinde bir arada olmaktan Türk Hava Kurumu ailesi olarak çok mutluyuz, hepiniz festivalimize hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Kıymetli Konuklarımız,

Sizleri bu güzel günde uzun uzun konuşup sıkmaya niyetim yok. Ancak çok kısa da olsa üzerinde bulunduğunuz havacılığımızın ilk mabedi diyeceğimiz İnönü Havacılık Merkezimizin tarihinden bahsetmek istiyorum.

Bundan tam 86 yıl önce kurulan ve o günkü adıyla Türkkuşu İnönü Yüksek Planör Kampı olan havacılık tesislerimiz, 925 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Doğu-batı 1.200 metre ve kuzey- güney 900 metre uzunluğunda toprak çim pistleri olan merkezimizi, umarım bu 2 günlük süreçte gezme şansı bulursunuz. Bu tarihi mekânda bol bol anı biriktirip, çocuklarınıza, torunlarınıza anlatma imkânı edinirsiniz. İdare binaları, uçuş kulesi, hangarı, derslikleri, marangozhanesi, model uçak lazer kesim atölyesi, model uçak gösteri alanı, 245 kişilik yatakhanesi, 130 kişilik misafirhanesi ve 300 kişilik yemekhanesi olan tam teşekküllü, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı tarihi havacılık merkezidir. Birkaç gün sonra kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız bu mekânın en büyük özelliği hiç şüphesiz efsane havacı, pilot ve müteşebbis Vecihi Hürkuş’un bu toprak üzerinde uzun yıllar uçuş provaları yapıp, gökyüzünü keşfetmiş olmasıdır.

Arkanızda gördüğünüz “C tepesi” diye tabir ettiğimiz Yamaç Paraşütçülerinin atladıkları tepede Vecihi beyin büyük emekleri vardır. Buradan bir kez daha kendisini şükranla ve minnetle yâd ediyoruz. Bu topraklardan kimler geçmedi ki, Sabiha Gökçen, Edibe Subaşı, Abdurahman Türkkuşu ve adını sayamadığımız daha birçok efsane havacı buralarda aylarca, günlerce kamp yaptı, gökyüzünde kuşlar gibi süzüldü. Ebediyete intikal edenleri rahmetle, yaşayanları minnetle yâd ediyoruz. 1925 yılında “istikbal göklerdedir” diyerek Türk Hava Kurumu’nu kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle, 1930’lı yılların başında planör kampı kurulması için uygun bir bölge arayışı başlamıştır. Bu maksatla Vecihi Hürkuş ve Anohin adlı Rus pilot uçak ile havadan araştırmalarına başlamışlardır. Vecihi Hürkuş istiklal savaşı sırasında Eskişehir bölgesindeki uçuşlarını hatırlamış ve uçakla İnönü’deki harman yerine inerek burada incelemelere başlamışlardır. İnönü’nün güneyinde yaklaşık 250 ile 350m. Yüksekliğindeki tepelerin kuzeye bakan kısımlarının planörlerin uçuşlarına uygun olduğunu görmüşlerdir. Vecihi Hürkuş aldığı bilgilerle hemen çalışmaya başlamış, bu çalışmalar kısa zamanda sonuca ulaşmış ve 10 Temmuz 1936 yılında çadırlı olarak Yüksek Planör Uçuş Kampı adı ile eğitim merkezi kurulmuştur.

Yüksek Planör Kampı, II. Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yılında çalışmalarına "gedikli hazırlama yuvası" adı altında devam etmiştir. Çok değerli misafirlerimiz, Sportif havacılığın kalbi olan İnönü Havacılık Eğitim Merkezimizde yıl boyunca planör, paraşüt, Yelkenkanat, Yamaçparaşütü, model uçak, Microlight, Gyrocopter ve Ultralight branşlarında yüzlerce gencimize, havacılık sevdalılarına eğitimler verilmektedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar kapsamlı, büyük yatırımın ve sportif havacılık konusunda yetişmiş birbirinden değerli hocaların bulunduğu merkezleri bulmanız mümkün değil. Burasıyla birlikte sahip olduğumuz 4 eğitim merkezine ki diğerleri İzmir/Efes/Selçuk, Antalya/Karain ve Erzincan havacılık eğitim merkezleridir.

Havacılık tutkunlarının yaz ve kış bu merkezler ile temaslarını hiç kesmek istemiyoruz. Bundan sonra yapacağımız her türlü havacılık faaliyetlerinde de burada olmalarını canı gönülden istiyoruz. Türk Hava Kurumunun öncülüğünde ülkemizde birlik halinde yönetilen iniş şeridi, havacılık merkezi ve küçük havaalanları entegre yapısını tesis etmek istiyoruz. Yıl boyu bu merkezlerde yüzlerce faaliyet ve organizasyonlar icra edilsin istiyoruz. Bunun daha iyi yapılmasıyla ilgili vereceğiniz her fikir bizim için çok kıymetlidir.

Çok değerli havacılık sevdalıları,
Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz festivalimizi biz başlattık, inşallah yıllarca her yıl sportif havacılığı icra eden ve bu alana yönelik hizmet sunan ve üretim yapan tüm paydaşlarımızla daha güzelini birlikte yaparak devam etmeyi temenni ediyoruz. Gün boyunca dolaşın, alışveriş yapın, çadırlarınızda, çimenlerde kahvelerinizi yudumlayın, imkânlar ölçüsünde hava araçlarımızla uçun, akşam konserde gönlünüzce hoş vakit geçirin.

Değerli misafirlerimiz,
Sözlerime son vermeden önce sizlere birkaç cümlede olsa yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vekâlet kurbanı ve kurban kesiminden bahsetmek istiyorum. Türk Hava Kurumu olarak 1996 yılından 2013 yılına kadar yapıp sonra bıraktığımız vekâlet kurban ve kurban kesim işine bu yıl yeniden başladık.

Yurtdışında iki ülkede Bangladeş ve Togo’da ve Ankara’da ilk olarak başlayacağımız vekâlet kurban ve kurban kesimi ile yeniden kendi geleneksel hizmet ve gelir temini alanlarımıza dönüş yapıyoruz. Bu faaliyetler sonucu gençlerimize daha fazla havacılık hizmeti vermeyi planlıyoruz. Kurban kesim hizmetleri artık toplumumuzda daha fazla talep gördüğünden, Türk Hava Kurumu’ndan bu hizmeti bekleyen destekçilerimize bu hizmeti vereceğiz ve İnşallah kaldığımız yerden yeniden alnımızın akıyla yürütmeye devam edeceğiz. Bu festival sonrası tüm vatandaşlarımızın ve özellikle havacılık sevdalılarının görüş ve katkılarıyla Türk Hava Kurumu Tüzüğünün yeniden ele alınması çalışması başlatacağız. THK’yı hepimizin birikimleri ve görüşleriyle geleceğe birlikte taşıyacağız.

Sevgili misafirlerimiz,
Burada tüm paydaşlarımıza, sponsorlarımıza çok değerli THK ailesine ve bütün katılımcılarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz festivalimizde eksiklerimiz olabilir, önümüzdeki yıllarda çok daha güzellerini inşallah hep birlikte yapacağız. Bu güzide merkeze yeniden hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Herkese iyi eğlenceler diliyorum. Bu vesileyle yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla da hepinizin bayramını en içten dileklerimizle kutluyorum, size ve ailenize sevdiklerinizle birlikte güzel bir bayram diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun ve kazasız, sıkıntısız, bereketli havacılık faaliyetleri icra etmemize fırsat versin. Unutulmayacak iki gün geçirmeniz dileğiyle kalın sağlıcakla.

H.Abdullah KAYA
Türk Hava Kurumu
Kayyum Heyeti Başkanı

 • FESTİVAL YERLEŞİM PLANI

 • FESTİVAL PROGRAMI

  25 Haziran 2022 Cumartesi
  08.00 - 09.00 Meteorolojik nedenlerle İnönü’ye gelemeyen hava araçlarının meydana inişleri.
  09.00 - 12.00 Balon, Planör, Microlight, Ultralight, Gyrocopter, Motorlu Yamaçparaşütü, Yelkenkanat, Yamaçparaşütü, Model Uçak uçuşları ve halk uçuşları.
  12.00 - 12.20 Açılış töreni
  12.20 - 12.30 Halk oyunları gösterisi
  12.30 - 12.40 Akrobasi Model Uçak gösterisi
  12.45 - 13.45 Kokteyl
  13.45 - 14.00 Statik hava araçları sergisi açılışı
  14.00 - 19.00 Balon, Planör, Microlight, Ultralight, Gyrocopter, Motorlu Yamaçparaşütü, Yelkenkanat, Yamaçparaşütü, Model Uçak uçuşları ve halk uçuşları.
  19.45 - 20.00 Motorlu Yamaçparaşüt gösterisi ve “Festivalimize Hoş Geldiniz” panosunun açılması.
  20.00 - 22.00 “Senforock” konseri
  26 Haziran 2022 Pazar
  08.00 - 09.00 Sivrihisar Havacılık Merkezinden gelen akrobasi uçaklarının meydana inişleri.
  09.00 - 12.30 Balon, Planör, Microlight, Ultralight, Gyrocopter, Motorlu Yamaçparaşütü, Yelkenkanat,
  Yamaçparaşütü, Model Uçak uçuşları ve halk uçuşları.
  12.35 - 13.15 Akrobasi uçaklarının prova uçuşları ve gösterisi.
  13.30 - 14.30 Halk oyunları gösterisi ve havacılık söyleşileri.
  14.40 - 14.55 Kapanış töreni
  15.00 - 17.00 Hava gösterileri
 • GÖREVLİ/KATILIMCI TABLOSU

  S.NO KURUM / KURULUŞ KİŞİ SAYISI
  1 THK Personeli 88
  2 Amatörler / Gönüllüler
  78
  3 ZES Tanıtım Organizasyon Şirketi 8
  4 Halk Oyunları Ekibi 7
  5 Genç Kanatlar 34
  6 Davetli Onur Konukları 36
  7 Gürlife Sağlık Ekibi 6
  8 Özel Güvenlik Ekibi 15
  9 Jandarma Havacılık Takımı 20
  10 Sivrihisar Havacılık Merkezi 16
  TOPLAM 308
 • DAVETLİ ONUR KONUKLARI

  KATILANLAR MAZARETİ NEDENİYLE KATILAMAYANLAR
  Hayati KÖKLÜKAYA Sadık SİNDEL
  Erdoğan MENEKŞE Ali DOĞRUÖZ
  Üstün OTMAN Atilla PARLA
  Halil SOLAK ve eşi Sıdıka SOLAK Akın ÖZBEKLİGİL
  Gül ATICI ve kızı Gökden SAĞNAK Çağdaş İLK
  Fatma ŞAHİN Şahin SIRMALI
  Hatice BİRDAMLA Alpay AÇIL
  Gülten Turgut KEPEK ve kızı Ersen KEPEK Selami ALTIOKOĞLU
  Şükrü KARTAL Turan ÖZTÜRK
  Ceyhun DEMİRKOL ve eşi Yaşar DEMİRKOL Zeynel KARAAĞAÇ
  Kadri ÖZÜN ve oğlu Gökhür ÖZÜN Nedret YENİKÖSE
  Zuhal ÖZÜN ve kızı Gökçin ÖZÜN Taner ERDEM
  Günay CİYAVUL ve eşi Serap CİYAVUL Erol DAĞYARAN
  Sinan KESKİN ve eşi Hanife KESKİN Kahraman YILDIZ
  Necdet ERGİN Nedim SAVACI
  Hikmet BELGİN ev kızı Ece BELGİN Mehmet Bahattin ADIGÜZEL
  Hayat BELGİN ve oğlu Alper BELGİN Ahmet DERİŞ
  Mesut SUBAKAN Celal DELİKOÇ
  Osman SEVGİ ve kızı Hande SEVGİ Naci BİTİK
  Selim ETGER ve eşi Esin ETGER Nuray AÇIL
  Ömer ERDEM Kamil KOÇMAN
  Nezih MUTAL Zafer BAYDİN
  Fehmi VEZİR Selma GÜLÜM
  Saim GÜRER Avni AKKAYA
    Azmi KARSLIOĞLU
  Ahmet TALU
 • FESTİVALE KATILAN HAVA ARAÇLARI

  S.NO HAVA ARACI ADET
  1 MODEL UÇAK 4
  2 TANDEM YAMAÇPARAŞÜTÜ
  10
  3 MOTORLU YAMAÇPARAŞÜT 4
  4 MOTORLU YELKENKANAT 1
  5 PLANÖR 4
  6 MİCROLİGHT 2
  7 ULTRALİGHT 10
  8 GYROCOPTER 1
  9 HELİKOPTER 1
  10 AKROBASİ UÇAĞI 2
  11 UÇAK 3
  12 BALON 1
  13 İHA-2 1
  TOPLAM 44
 • STATİK OLARAK SERGİLENEN HAVA ARAÇLARI LİSTESİ

  S.NO HAVA ARACI TİPİ SAHİBİ
  1 İHA-2 THK
  2 MODEL UÇAK THK
  3 MOTORLU YAMAÇPARAŞÜT THK
  4 YELKENKANAT THK
  5 MİCROLİGHT Hayrettin TOPEL
  6 PLANÖR THK
  7 PLANÖR ÇEKME UÇAĞI (Vilga) THK
  8 BALON THK
  9 HELİKOPTER Bell 429 Emniyet Havacılık Daire Başkanlığı
 • HALK UÇUŞLARI

  S.NO HAVA ARACI TİPİ YOLCU ADEDİ
  1 ULTRALIGHT 122
  2 MICROLIGHT 110
  3 TANDEM YAMAÇPARAŞÜT 41
  4 PLANÖR 38
  5 BALON 30
  6 GYROCOPTER 17
  TOPLAM 358
 • HAVA GÖSTERİLERİ

  HAVA ARACI TİPİ SAAT SÜRE PİLOTLAR
  HÜRKUŞ 15.00-15.10 10 dk. Murat ÖZPALA
  AKROBASİ UÇAĞI (T-6 G) 15.15-15.30 15 dk. Andy GOODALL
  AKROBASİ UÇAĞI (P-51 D Mustang) 15.30-15.50 20 dk. Gabriel RIESER
  UÇAK (Aviat Husky A1b) 15.50-16.05 15 dk. Bob POOLER
  ULTRALIGHT 16.05-16.10 5 dk. İbrahim ILIDI
  Burak YÜREKLİ
  GYROCOPTER 16.10-16.15 5 dk. Vedat SARIKAYA
  MODEL UÇAK 16.15-16.30 15 dk. Fatih DÜZENCİ
  Okan ÇİNDEMİR
  Serdar SALTA
  PLANÖR 16.30-16.35 5 dk. Ali AÇAN
  MİCROLIGHT 16.40-16.45 5 dk. Murat BAYÇORA
  Kamil DEMİRKAN
  MOTORLU YAMAÇPARAŞÜT 16.50-17.00 10 dk. Orhan ÖZGÜLBAŞ
  Ender EROL
  Hakkı MACAR
  TOPLAM 16 Hava Aracı
 • TANITIM STANDLARI

  THK Üniversitesi
  THK Teknik A.Ş.
  THK Sigorta A.Ş.
  THK Uçuş Akademisi
  THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi
  THK Gökçen Balon Uçuş Okulu
  THK Model Uçak Hobi Evi
  THK Şubeler
  İHH Arama Kurtarma
  Jandarma Genel Komutanlığı
  Gürlife Hastanesi
  Herkes İçin Havacılık
  Emniyet Genel Müdürlüğü
  Uludağ Uçuş Okulu
  Sakarya Pamukova Havacılık Kulübü
  Fenomen Sportif Havacılık Kulübü
  İnönü Sportif Havacılık Kulübü
  Kipirjet
  Ülküm Nakış
  İnönü Halk Eğitim Merkezi
  Hürkuşlar Havacılık Eğitim ve Yardımlaşma Derneği
  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi
  IF Performans
  Model Uçak Atölyesi - Gültekin
 • SPONSORLAR

  Tanıtım ve Organizasyon Firması
  ZES
  Sponsorlar
  Türk Telekom
  Signify
  Eliz Catring
  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  Tepebaşı Belediye Başkanlığı
  İnönü Belediye Başkanlığı
  Jandarma Genel Komutanlığı
  Emniyet Genel Müdürlüğü
  Gürlife Hastanesi
  Madelet Grabbe Başusta