HAVACILIK FESTİVALİ

THK Havacılık Festivali (25-26 Haziran 2022)

Türk Hava Kurumu'nun ev sahipliğinde İnönü Havacılık Eğitim Merkezi'nde düzenlenen THK Havacılık Festivali, bir çok havacılık tutkununu bir araya getirdi. Düzenlenen festivalde planör, motorlu yamaçparaşütü, mircolight, sıcak hava balonu, radyo kontrollü model uçak vb. bir çok hava aracıyla gösteriler yapıldı.

300'den fazla misafirimiz Türk Hava Kurumu'nun tecrübeli öğretmen pilotlarıyla ve çeşitli hava araçlarıyla uçuş deneyimini yaşadı.

Sevgili Havacılık Tutkunları,
Çok Değerli Konuklarımız,
Sevgili Şube Başkanları,
Kıymetli Türk Hava Kurumu Sevdalıları,
Bu güzel sıcak yaz gününde, bu anlamlı havacılık merkezinde bir arada olmaktan Türk Hava Kurumu ailesi olarak çok mutluyuz, hepiniz festivalimize hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Kıymetli Konuklarımız,

Sizleri bu güzel günde uzun uzun konuşup sıkmaya niyetim yok. Ancak çok kısa da olsa üzerinde bulunduğunuz havacılığımızın ilk mabedi diyeceğimiz İnönü Havacılık Merkezimizin tarihinden bahsetmek istiyorum.

Bundan tam 86 yıl önce kurulan ve o günkü adıyla Türkkuşu İnönü Yüksek Planör Kampı olan havacılık tesislerimiz, 925 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Doğu-batı 1.200 metre ve kuzey- güney 900 metre uzunluğunda toprak çim pistleri olan merkezimizi, umarım bu 2 günlük süreçte gezme şansı bulursunuz. Bu tarihi mekânda bol bol anı biriktirip, çocuklarınıza, torunlarınıza anlatma imkânı edinirsiniz. İdare binaları, uçuş kulesi, hangarı, derslikleri, marangozhanesi, model uçak lazer kesim atölyesi, model uçak gösteri alanı, 245 kişilik yatakhanesi, 130 kişilik misafirhanesi ve 300 kişilik yemekhanesi olan tam teşekküllü, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı tarihi havacılık merkezidir. Birkaç gün sonra kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız bu mekânın en büyük özelliği hiç şüphesiz efsane havacı, pilot ve müteşebbis Vecihi Hürkuş’un bu toprak üzerinde uzun yıllar uçuş provaları yapıp, gökyüzünü keşfetmiş olmasıdır.

Arkanızda gördüğünüz “C tepesi” diye tabir ettiğimiz Yamaç Paraşütçülerinin atladıkları tepede Vecihi beyin büyük emekleri vardır. Buradan bir kez daha kendisini şükranla ve minnetle yâd ediyoruz. Bu topraklardan kimler geçmedi ki, Sabiha Gökçen, Edibe Subaşı, Abdurahman Türkkuşu ve adını sayamadığımız daha birçok efsane havacı buralarda aylarca, günlerce kamp yaptı, gökyüzünde kuşlar gibi süzüldü. Ebediyete intikal edenleri rahmetle, yaşayanları minnetle yâd ediyoruz. 1925 yılında “istikbal göklerdedir” diyerek Türk Hava Kurumu’nu kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle, 1930’lı yılların başında planör kampı kurulması için uygun bir bölge arayışı başlamıştır. Bu maksatla Vecihi Hürkuş ve Anohin adlı Rus pilot uçak ile havadan araştırmalarına başlamışlardır. Vecihi Hürkuş istiklal savaşı sırasında Eskişehir bölgesindeki uçuşlarını hatırlamış ve uçakla İnönü’deki harman yerine inerek burada incelemelere başlamışlardır. İnönü’nün güneyinde yaklaşık 250 ile 350m. Yüksekliğindeki tepelerin kuzeye bakan kısımlarının planörlerin uçuşlarına uygun olduğunu görmüşlerdir. Vecihi Hürkuş aldığı bilgilerle hemen çalışmaya başlamış, bu çalışmalar kısa zamanda sonuca ulaşmış ve 10 Temmuz 1936 yılında çadırlı olarak Yüksek Planör Uçuş Kampı adı ile eğitim merkezi kurulmuştur.

Yüksek Planör Kampı, II. Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yılında çalışmalarına "gedikli hazırlama yuvası" adı altında devam etmiştir. Çok değerli misafirlerimiz, Sportif havacılığın kalbi olan İnönü Havacılık Eğitim Merkezimizde yıl boyunca planör, paraşüt, Yelkenkanat, Yamaçparaşütü, model uçak, Microlight, Gyrocopter ve Ultralight branşlarında yüzlerce gencimize, havacılık sevdalılarına eğitimler verilmektedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar kapsamlı, büyük yatırımın ve sportif havacılık konusunda yetişmiş birbirinden değerli hocaların bulunduğu merkezleri bulmanız mümkün değil. Burasıyla birlikte sahip olduğumuz 4 eğitim merkezine ki diğerleri İzmir/Efes/Selçuk, Antalya/Karain ve Erzincan havacılık eğitim merkezleridir.

Havacılık tutkunlarının yaz ve kış bu merkezler ile temaslarını hiç kesmek istemiyoruz. Bundan sonra yapacağımız her türlü havacılık faaliyetlerinde de burada olmalarını canı gönülden istiyoruz. Türk Hava Kurumunun öncülüğünde ülkemizde birlik halinde yönetilen iniş şeridi, havacılık merkezi ve küçük havaalanları entegre yapısını tesis etmek istiyoruz. Yıl boyu bu merkezlerde yüzlerce faaliyet ve organizasyonlar icra edilsin istiyoruz. Bunun daha iyi yapılmasıyla ilgili vereceğiniz her fikir bizim için çok kıymetlidir.

Çok değerli havacılık sevdalıları,
Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz festivalimizi biz başlattık, inşallah yıllarca her yıl sportif havacılığı icra eden ve bu alana yönelik hizmet sunan ve üretim yapan tüm paydaşlarımızla daha güzelini birlikte yaparak devam etmeyi temenni ediyoruz. Gün boyunca dolaşın, alışveriş yapın, çadırlarınızda, çimenlerde kahvelerinizi yudumlayın, imkânlar ölçüsünde hava araçlarımızla uçun, akşam konserde gönlünüzce hoş vakit geçirin.

Değerli misafirlerimiz,
Sözlerime son vermeden önce sizlere birkaç cümlede olsa yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vekâlet kurbanı ve kurban kesiminden bahsetmek istiyorum. Türk Hava Kurumu olarak 1996 yılından 2013 yılına kadar yapıp sonra bıraktığımız vekâlet kurban ve kurban kesim işine bu yıl yeniden başladık.

Yurtdışında iki ülkede Bangladeş ve Togo’da ve Ankara’da ilk olarak başlayacağımız vekâlet kurban ve kurban kesimi ile yeniden kendi geleneksel hizmet ve gelir temini alanlarımıza dönüş yapıyoruz. Bu faaliyetler sonucu gençlerimize daha fazla havacılık hizmeti vermeyi planlıyoruz. Kurban kesim hizmetleri artık toplumumuzda daha fazla talep gördüğünden, Türk Hava Kurumu’ndan bu hizmeti bekleyen destekçilerimize bu hizmeti vereceğiz ve İnşallah kaldığımız yerden yeniden alnımızın akıyla yürütmeye devam edeceğiz. Bu festival sonrası tüm vatandaşlarımızın ve özellikle havacılık sevdalılarının görüş ve katkılarıyla Türk Hava Kurumu Tüzüğünün yeniden ele alınması çalışması başlatacağız. THK’yı hepimizin birikimleri ve görüşleriyle geleceğe birlikte taşıyacağız.

Sevgili misafirlerimiz,
Burada tüm paydaşlarımıza, sponsorlarımıza çok değerli THK ailesine ve bütün katılımcılarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz festivalimizde eksiklerimiz olabilir, önümüzdeki yıllarda çok daha güzellerini inşallah hep birlikte yapacağız. Bu güzide merkeze yeniden hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Herkese iyi eğlenceler diliyorum. Bu vesileyle yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla da hepinizin bayramını en içten dileklerimizle kutluyorum, size ve ailenize sevdiklerinizle birlikte güzel bir bayram diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun ve kazasız, sıkıntısız, bereketli havacılık faaliyetleri icra etmemize fırsat versin. Unutulmayacak iki gün geçirmeniz dileğiyle kalın sağlıcakla.

H.Abdullah KAYA
Türk Hava Kurumu
Kayyum Heyeti Başkanı

25 Haziran 2022 Cumartesi
08.00 – 09.00 Meteorolojik nedenlerle İnönü’ye gelemeyen hava araçlarının meydana inişleri.
09.00 - 12.00 Balon, Planör, Microlight, Ultralight, Gyrocopter, Motorlu Yamaçparaşütü, Yelkenkanat, Yamaçparaşütü, Model Uçak uçuşları ve halk uçuşları.
12.00 – 12.20 Açılış töreni
12.20 – 12.30 Halk oyunları gösterisi
12.30 – 12.40 Akrobasi Model Uçak gösterisi
12.45 – 13.45 Kokteyl
13.45 – 14.00 Statik hava araçları sergisi açılışı
14.00 – 19.00 Balon, Planör, Microlight, Ultralight, Gyrocopter, Motorlu Yamaçparaşütü, Yelkenkanat, Yamaçparaşütü, Model Uçak uçuşları ve halk uçuşları.
19.45 – 20.00 Motorlu Yamaçparaşüt gösterisi ve “Festivalimize Hoş Geldiniz” panosunun açılması.
20.00 – 22.00 “Senforock” konseri
26 Haziran 2022 Pazar
08.00 – 09.00 Sivrihisar Havacılık Merkezinden gelen akrobasi uçaklarının meydana inişleri.
09.00 –12.30 Balon, Planör, Microlight, Ultralight, Gyrocopter, Motorlu Yamaçparaşütü, Yelkenkanat,
Yamaçparaşütü, Model Uçak uçuşları ve halk uçuşları.
12.35 – 13.15 Akrobasi uçaklarının prova uçuşları ve gösterisi.
13.30 – 14.30 Halk oyunları gösterisi ve havacılık söyleşileri.
14.40 - 14. 55 Kapanış töreni
15.00 – 17.00 Hava gösterileri

HAVA ARACI TİPİ SAAT SÜRE PİLOTLAR
HÜRKUŞ 15.00-15.10 10 dk. Murat ÖZPALA
AKROBASİ UÇAĞI (T-6 G) 15.15-15.30 15 dk. Andy GOODALL
AKROBASİ UÇAĞI (P-51 D Mustang) 15.30-15.50 20 dk. Gabriel RIESER
UÇAK (Aviat Husky A1b) 15.50-16.05 15 dk. Bob POOLER
ULTRALIGHT 16.05-16.10 5 dk. İbrahim ILIDI
Burak YÜREKLİ
GYROCOPTER 16.10-16.15 5 dk. Vedat SARIKAYA
MODEL UÇAK 16.15-16.30 15 dk. Fatih DÜZENCİ
Okan ÇİNDEMİR
Serdar SALTA
PLANÖR 16.30-16.35 5 dk. Ali AÇAN
MİCROLIGHT 16.40-16.45 5 dk. Murat BAYÇORA
Kamil DEMİRKAN
MOTORLU YAMAÇPARAŞÜT 16.50-17.00 10 dk. Orhan ÖZGÜLBAŞ
Ender EROL
Hakkı MACAR
TOPLAM 16 Hava Aracı