GENÇ KANATLAR

Siz de Genç Kanat Olabilirsiniz

Havacılık Faaliyetlerinin Tanıtımı ve Yaygınlaştırılmasında Bir Gönüllük Hareketi; Genç Kanatlar Topluluğu…

Türk Hava Kurumu önderliğinde 2008 yılında başlayan ve bir gönüllülük hareketi olan “ Genç Kanatlar Topluluğu” Tüm ülke genelinde Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda havacılığın tanıtılması, havacılığa gönül vermiş gençlerin bir çatı altında toplanması ve sosyal sorumluluk projelerinin ​gönüllülük esasıyla yürütümü ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır.

Türk Hava Kurumu’nu ve havacılık faaliyetlerini tanıtmak, sevdirmek, havacılık ve uzay bilimi ile ilgili projeler üretmek ve gelişen havacılık sektöründe temel eğitimlerini almış bireyler kazandırmak, gençlerin bu alanlardaki bilgilerini arttırarak sosyal yönleri ve ahlaki değer yargıları güçlenmiş topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla kurulan ve yaşları 11 ila 22 arasında değişen Genç Kanatların sayısı 5 bine yakındır.

Genç Kanatlar Nasıl Bir Yapılanmaya Sahiptir?

Genç Kanatlar, Türk Hava Kurumu’nun ülke geneline yayılmış şubeleri bünyesinde oluşturulmaktadır. 11–22 yaş gurubundaki en az 5 kişiden oluşan bir topluluktur. Topluluk gönüllülük esasına dayanır. 11–12 yaş gurubu Serçeler, 13–15 yaş gurubu Şahinler ve 16–22 yaş gurubunda olanlar Kartallar olarak isimlendirilir.

Genç Kanat lideri ve yardımcıları THK Şube Başkanı tarafından ilk oluşumda atamayla, sonraki yıllarda ise toplanılan puanlar göz önünde bulundurularak 18 yaşını doldurmuş Kartallar gurubu üyeleri arasından bir yıllık süreyle seçilir.

THK Şubelerine başvuruda bulunan ve 11–22 yaş grubunda olan kişiler üye olabilir. Üyelik kaydı için Üye Başvuru Formu ile birlikte nüfus cüzdan fotokopisi, öğrenim belgesi ve 3 adet vesikalık fotoğraf gereklidir. Üyelik ücretsizdir. Üye olanlara Şube tarafından “Üye Kimlik Kartı”verilir.

Size En Yakın Şube