MODEL UÇAK OKUL MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyada Model uçakçılık, 1905’de Fransa’da FAI (Federation Areonatique Internationale) Uluslararası Havacılık Federasyonuna bağlı olarak CIAM (Commission Internationale Aeromodelling) Model Uçak Komitesi teşkilatının kurulması ile başlamıştır.
Tarihte kullanılan ilk RC Model Uçak Sistemine örnek olarak 1916 yılında A. M. LOW tarafından geliştirilmiş “Aerial Target” isimli platform gösterilebilir.
İlk İnsansız Hava Aracı “Kettirieng Bug”, 1918 yılında İngiliz C.Ketterin tarafından imal edilmiş hava torpidosudur.
1930 yılında İngiliz Kraliyet Deniz Donanması pilotların hedefleme çalışması yapabilmesi için Queen Bee adında telsizle kontrol edilen insansız hava aracının geliştirdi.
1939 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Radioplane OQ-2 adında uzaktan kumanda ile kontrol edilen model uçak geliştirdi.

Yurdumuzda havacılık alanında Büyük Önder Atatürk’ün direktifleriyle 16 Şubat 1925 yılında Türk Hava Kurumu, 03 Mayıs 1935 tarihinde Türkkuşu Genel Müdürlüğü ve aynı yılda Model Uçak Okulu'nun kurulması ile ilk çalışmalar başlamıştır.

Model Uçak Okulu'nun Tarihi

Ulu Önder Atatürk’ün direktifleri ile 3 Mayıs 1935 yılında kurulan Türkkuşu Genel Müdürlüğü'nün kurulması ile başlar. Bu tarihten beri ülkemizdeki Havacılık faaliyetlerinin temeli olarak kabul edilen Model Uçak konusunda binlerce öğrenci yetiştirmiş ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapmıştır.
Ayrıca, ulusal veya uluslararası yarışmalar organize etmiş olup, bu yarışmalarda hem organizasyonda hem de yarışmacı olarak birçok Türk gencinin havacılık sporuna olan ilgisini arttırmayı hedeflemiştir.
Model Uçak Okulu geçmiş yıllarda ve günümüzde Sivil vatandaşlara verdiği eğitimlerin yanında TSK ve Emniyet Güçleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara Radyo Kontrollü Model Uçak ve İHA sistemleri ile alakalı eğitimler vermektedir. Temel havacılık, Yer dersleri, Aerodinamik, R/C model uçak, İHA uçuşu , Pilotaj kısmının alt zemininin oluşturulması, hedef takip eğitimleri ve insansız hava aracı kullanacak personellere verdiği eğitimler ile ülkemizdeki havacılık ve insansız hava aracı sistemlerine katkı sağlamaktadır.
Model Uçak Okulu, bu misyonla faaliyetlerini 2011 yılına kadar Ankara Türkkuşu Genel Müdürlüğü’nde 2011 yılından bügüne kadar ise halihazırda İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde sürdürmeye devam etmektedir.
Tanımlar
Model Uçak; havadan ağır, motorlu veya motorsuz, insan taşıma yeteneği olmayan sınırlı boyutlarda imal edilmiş uçaklardır.
Model uçaklar serbest uçuş modelleri ve radyo kontrollü modeller olmak üzere imal edilirler.
Serbest Uçuş Modelleri; herhangi bir güç mekanizması olmayan ve sabit duran yüzeyler üzerine tesir eden aerodinamik güçlerle irtifa alan model uçaklardır.
Radyo Kontrollü Modeller; yerde bulunan pilot tarafından radyo kontrol cihazı kullanarak, model uçağa kontrol yüzeyleri vasıtasıyla uçuş esnasında durum, istikamet ve irtifada aerodinamik manevralar yaptırılan model uçaklardır.
İHA; İnsansız Hava Aracı (İHA); içinde pilotu ve yolcusu olmayan, sadece amaca uygun ekipman (video kamera, fotoğraf makinesi, GNSS, lazer tarama cihazı, vb.) taşıyan, uzaktan kumandalı ve/veya otomatik olarak görevini icra edebilen bir çeşit uçaktır.

Gösteri Uçuşları

Model Uçak Okulu Olarak Yıl İçerisinde Türk Hava Kurumu Şubeleri, İdari ve Mülki Amirlikler, Millî Eğitim Bakanlığına ait okullar Tarafından Gelen Talepler Doğrultusunda Bayram, Festival ve Özel günlerde R/C Model Uçak ve Model Roket Gösterileri gerçekleştirilmektedir. Bu Sayede Türk Hava Kurumumun tanıtımı yapılarak bölgelerde icra edilen faaliyetlere katkı sağlanmaktadır.

Şampiyona ve Yarışmalar

Türk Hava Kurumu Model Uçak Okulu olarak yıl içerisinde çeşitli branşlarda yarışmalar düzenlenmekte ve yarışmaların sonunda branşlara ait Milli Takım belirlenerek ülkemizin Uluslararası Şampiyonalarda temsil edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlıklarının Havacılık ve Teknoloji konularında düzenlediği İHA yarışmaları ve etkinliklerde aktif görevler almaktadır.

1935‘den Bugüne Kadar Yetştirilen Kursiyer ve Sporcular

Model Uçak Okulu Kuruluşundan bugüne kadar Toplamda 600.000 Kişiye Kurs Vererek Sertifikalandırmıştır. 544 kişiye FAI uluslararası Sporcu Lisansı vererek ülkemizi Yurtdışındaki düzenlenen Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında Milli Sporcu olarak temsil ettirilmesini sağlamıştır

1935’den Bugüne Kadar Üretilen ve Şubelere Gönderilen Model Uçak Kitleri

Model Uçak Okulu tarafından üretilen ve Türkiye’nin her il ve ilçesinde bulunan THK Şubelerine, Kurs almış ve sertifikalandırılmış Rehber Öğretmenlerin bulundukları okullara gönderilen Model Uçak Kit Sayısı 1.200.000 Adettir. Gönderilen Model Uçak kitleri sayesinde Türkiye’nin en ücra köşesindeki genç yaştaki öğrencilerin bile havacılıkla tanışmaları ve havacılığı sevmeleri sağlanmaktadır.
Model Uçak Okul Müdürlüğü İletişim

Adres: Yenice Mh. Türkkuşu Cd. No:Bila 26670–İnönü/ESKİŞEHİR

Telefon: +90 222 591 21 12 / 13

E-Posta: inonu@thk.org.tr