ÇOK HAFİF HAVA ARAÇLARI UÇUŞ EĞİTİM OKUL MÜDÜRLÜĞÜ

Türkkuşu Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak 80’li yıllardan beri faaliyet gösteren Balon, Yelkenkanat ve Microlight branşlarının ardından 1995 yılında Yamaçparaşütü branşının da Türk Hava Kurumu’na entegre edilmesi ile birlikte Çok Hafif Hava Araçları Okul Müdürlüğü’nün kurulma gereksinimi doğmuştur.
Bu nedenle ilgili hava araçlarında yeterliliğe sahip olan Planör Okulu ve Paraşüt Okulu’ndaki personelin atamaları yapılmış, ayrıca 1995 yılında sınavla alınan 13 Pilot adayı ile Balon, Yelkenkanat, Microlight ve Yamaçparaşüt branşlarından oluşan Çok Hafif Hava Araçları Okulu 1996 yılında kurulmuştur.
2000’li yıllarda Balon ticari faaliyetlerinin artması ile Balon birimi okuldan çıkarılarak Kapadokya bölgesinde ayrı bir okul olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Yamaçparaşüt branşının da hızla artan popülaritesinden dolayı, Yamaçparaşüt birimi de 2018 yılında ayrı bir okul haline getirilmiştir.
Hali hazırda Çok Hafif Hava Araçları Okulu Yelkenkanat ve Motorlu ÇHHA branşlarında faaliyet göstermektedir. Okul içerisinde ki bu branşlarda İnönü’de ve bölgelerde kurslar açılmakta, ulusal şampiyonalar düzenlenmekte, ülkemiz uluslararası yarışmalarda temsil edilmekte, yurdun değişik bölgelerinde gösteri uçuşları ve yolcu uçuşları yapılmaktadır.
Çok Hafif Hava Araçları içerisinde bulunan Yelkenkanat, Tandem Yelkenkanat (2 kişilik), Motorlu Yelkenkanat (Mosqito), Microlight, Gyrocopter gibi branşlar, tarihi geçmişleri çok fazla olmayan ancak gelecekleri parlak olan branşlar olup, gençlerimizi bu branşlara davet ediyoruz.


Çok Hafif Hava Araçları Uçuş Eğitim Okul Müdürlüğü İletişim

Adres: Yenice Mh. Türkkuşu Cd. No:Bila 26670–İnönü/ESKİŞEHİR

Telefon: +90 222 591 21 12 / 13

E-Posta: inonu@thk.org.tr