Türk Hava Kurumu’nun  'Ateş Kuşları' adı verilen, 5'er ton su alma kapasitesine sahip uçakları, orman yangınlarına havadan müdahale ederek, söndürme çalışmalarına destek oluyor.

'SEFERBERLİK ŞEKLİNDE ÇALIŞIYORUZ'

THK kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç, DHA’ya yaptığı önemli açıklamalarda orman yangınlarına karşı mevcuttaki uçakları faal halde tuttuklarını söyledi. Yurtnaç, THK'nın CL-215 tipi 5 ton su alma kapasitesine sahip uçaklarının, şu anda orman yangınları ile mücadelede görev yapan en büyük uçaklar olduğunu belirterek, 'Ateş Kuşları'mız teknik ekibiyle görevde ve orman yangınlarında canla başla mücadele ediyor. CL-215 tipi yangın uçaklarımız standart 5 ton su alma kapasitesine sahip. Uçakların bakımlarını THK teknik birimimiz tarafından kendimiz yapıyoruz. TUSAŞ, uçaklarımızın malzemeleri tedarik ediyor, bizim teknisyenlerimiz tarafından da onarımları gerçekleştiriliyor. Uçaklarımızın bakımlarını dikkatle ve düzenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu sene orman yangınları bir anda başladı. Seferberlik şeklinde Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinesinde çalışmalarımız yürütülüyor" dedi. 

'CL-215 tipi yangın uçağımız sadece Bodrum-Milas bölgesi değil, o bölgede orman yangınlarının çıkması muhtemel yerler var. Orman Genel Müdürlüğü tespit ediyor. Bizim uçaklarımız ancak havaalanından havalanabiliyor. O havaalanlarında bekletiliyor. Bir yangın olduğu zaman start verilecek ve direkt müdahale gerçekleştirilebilecek. Şu anda dünyada CL-215 tipi yangın uçakları, orman yangınlarında kullanılan en uygun, verimli ve rasyonel uçaklar" diyerek açıklamalarını bitirdi.