Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında imzalanan "Başlangıç ve Temel Pilotaj Eğitimi" protokolü kapsamında teorik eğitimlerini tamamlayan teğmen pilotlar ilk uçuşlarını gerçekleştirdi.

THK'nın Etimesgut Havalimanında düzenlenen törene; Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç katıldı.

Törende konuşan THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç, THK'nın Türk havacılığına yaptığı katkılardan bahsederek, "THK, Türk havacılığının temellerini atan ve bu güne kadar bu alanda önemli hizmetler veren köklü bir kurumdur. Bugün burada, THK ve HVKK arasında imzalanan protokol kapsamında ilk uçuşlarını gerçekleştirecek olan teğmen pilotlarımızı kutlamak için bir araya geldik. Bu protokol, iki kurum arasındaki işbirliğini daha da güçlendirerek, Türk havacılığının gelişmesine katkıda bulunacaktır. Teğmen pilotlarımıza uçuşlarında başarılar diliyorum. Kendilerinin vatanımıza ve milletimize hayırlı hizmetler vermesini temenni ediyorum." dedi.

Törende ilk olarak, uçuşların emniyetli ve kazasız geçmesi için kurban kesimi gerçekleştirildi. 

Teğmen pilotlar, THK'nın deneyimli pilotlarının gözetiminde ilk uçuşlarını gerçekleştirdiler. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç ve protokol üyeleri heyecanla pilotların ilk uçuşlarını izledi.