İNÖNÜ HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Eskişehir gerek tarihinden gelen havacılık birikimi ve geçmişi gerekse de sahip olduğu uygun hava koşulları ile ülkemizin en önemli sportif havacılık merkezlerinden birisidir. Öyle ki; Atatürk’ün emri ile 1936 yılında kurulan, bugünkü adı ile İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığı olarak faaliyetlerini sürdüren kurum, bu köklü tarihin yaşayan tanığıdır.
Ankara / Etimesgut Türkkuşu tesislerinde faaliyete geçen THK Üniversitesi’nin de hizmete girmesi ile geçmiş yıllarda meydanımızda sezonluk faaliyet gösteren Planör, Paraşüt, Yelkenkanat, Yamaçparaşüt ve Model Uçak branşlarınında görevli pilotların Mayıs 2011 tarihinde İnönü’ye tayin edilmesi ile isim değiştirerek "İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığı" adını almıştır. Bugün ise " İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Koordinatörlüğü" olarak yılın 12 ayı meteorolojik şartlara bağlı olarak, uçuş/atlayış eğitimlerini sürdürmektedir.
Her yıl ülkemizin her köşesinden gelen binlerce gence havacılığın değişik dallarında eğitimler vererek, onları geleceğe hazırlamakta, havacılık ilgi ve sevgisini yaymaya ve aşılamaya çalışmaktadır. Havacılık denince ilk akla gelen ve havacılığın beşiği olarak anılan Eskişehir gibi Türkkuşu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi de sportif havacılıkta ülkemizin gözbebeğidir ve ülkemizdeki tüm havacıların uğrak yeridir. Havacılık tarihinin önemli bir ismi olduğu gibi havacılığın geleceği için de önemli adımlar atmaktadır.
  • Planör Okulu 17,Paraşüt Okulu 12,ÇHHA Okulu 16,Model Uçak Okulu 13,Bakım Kısım Şefliği 3,Meydan İşletme Kısmı 57 kişi olmak üzere toplam 118 personel mevcuduna sahip olan İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığında,2 adet çim pist 1200 metre uzunluğunda ( 2-9 / 1-1 Doğu-Batı Pisti ) ve 900 metre uzunluğunda ( 1-6 – 3-4 Kuzey-Güney Pisti ) uçuş kulesi, hangar, 2 adet brifing salonu, itfaiye, ambulans, sağlık hizmeti, 400 kişi kapasiteli idari binalar ile yemekhane ve toplam 200 erkek yatak kapasiteli 4 adet öğrenci koğuşu, 60 bayan yatak kapasiteli 1 adet öğrenci koğuşu gibi imkan ve kabiliyetlere sahiptir. Ayrıca, İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığında 10 adet binek araç, 1 adet ambulans, 1 adet yangın aracı, 2 adet traktör, 4 adet otovinç, 1 adet ATV bulunmaktadır.
Eğitim merkezinde yıl boyunca planör, paraşüt, yelkenkanat, yamaçparaşüt, model uçak branşlarında eğitim verilen dünyada sayılı, Türkiye’de ilk Sportif Havacılık Eğitim Merkezidir.