Dünya Pilotlar Günü tarihi yakın bir zamana uzanıyor. 1878’de dünyaya gelen Türkiye’nin ilk pilotu Fesa Evrensev’in havacılık tarihindeki önemini göz önünde bulunduran Türkiye Havayolu Pilotları Derneği, ilk olarak 2013’te 26 Nisan’ı Pilotlar Günü olarak ilan etti. Bu sırada IFALPA da (The International Federation of Air Line Pilots’ Associations) dünya pilotlarının benimseyeceği, ortak bir özel gün belirlemenin gerekliliğine karar vermişti. Mehmet Fesa Evrensev’in ilk uçuş günü olan 26 Nisan’ı, Evrensev’in Türk havacılık tarihindeki önemli yerinin farkındaydılar. 26 Nisan 2013’ten tam bir yıl sonra, 2014’te, 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü olarak kutlandı.

 

Fesa Evrensev kimdir?

1 numaralı bröveye sahip ilk pilotumuz ve aynı zamanda ilk Türk Hava Yolları Genel Müdürü olan Fesa Evrensev’in kim olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Evrensev Fransa’da eğitim almış, yeteneği tartışmasız bir genç pilottu. Buradan 780 numaralı bröve ile mezun olan sertifikalı ilk Türk pilotumuz olan Mehmet Fesa Evrensev, havacılık tarihimizde eşsiz bir yere sahip. 

 

Ve Türkiye’nin kadın pilotları

Dünya Pilotlar Günü’nü kutlarken kadın pilotlarımızın altını çizmeden olmaz. Zira Türkiye’nin ilk kadın pilotu Bedriye Tahir Gökmen başta olmak üzere, kadın pilotlarımızın havacılık tarihimizdeki yeri apayrı. 1993 itibarıyla ticari uçuşlarda görev almaya başlayan kadın pilotlarımızın ilki, yine Türk Hava Yolları’nın ilk kadın pilotu ve ilk kaptan pilotu olan Emel Arman’ı da analım. Bugün hâlâ Türk Hava Yolları’nda görevine devam eden Arman, o dönem Airbus 340 tipi uçaklarda 2. pilot koltuğunda oturuyordu. 1997’de Atlas Okyanusu’nu aşarak ABD’nin New York kentine giden ve “okyanusu aşan ilk Türk kadın pilotu” olan Arman’ın ilkleri bu kadarla kalmayacaktı…

 

Biraz daha yakın bir tarihe gidelim; 29 Mart 2016’da Türk Hava Yolları’nın uzun menzilli bir uçuşunda bu defa ilk kez kokpitte iki kadın kaptan pilot vardı. Emel Arman ve Ferihan Işık, 10 saatte Chicago’dan İstanbul’a uçtular. Bugün pek çok genç kadına pilot olma yolunda ilham vermeye başarıyla devam ediyorlar.