THK Kayyum Heyeti, Şube Başkanlarıyla Yaklaşan Kurban Bayramı Faaliyetini Değerlendirmek İçin Video Konferans Toplantısı Yaptı.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap AŞCI;

“ Bu Yüce Kuruma Hizmet Etmekten Şeref Duyuyoruz”

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap AŞCI, Kayyum Heyeti Başkan Vekili Abdullah KAYA ve Kayyum Heyeti Üyesi Adnan ZENGİN 387 şube başkanı ile videokonferans toplantısı yaptı.

Bütün Şube Başkanlarına sizleri birer “Uç Beyi” olarak görüyorum diyen Cenap AŞCI, “Biz Medeni Kanuna göre buraya gelmiş yönetim kayyumuyuz. Devlet bize emanet etti bizde geldik. Bizler yıllardır devlete hizmet etmiş, bakanlık, müsteşarlık, daire başkanlığı yapmış birer kardeşiniz olarak inşallah kurumumuzu daha güzel yerlere getirmek için buradayız” dedi.

“Biz Kurumu Tasfiyeye Değil, Yaşatmaya Geldik”

“Türkler Tarih boyunca boyunduruk altında kalmamış bir millettir. 20.yüzyılın dehası olan Atatürk de, milletine güvenerek, yüce devletimizi kurmuş ve bu devletin ebed müddet daim olması için birçok önemli kurumu devlete kazandırmıştır. Bu kurumlardan biri de Türk Hava Kurumu’dur” diye sözlerine başlayan Cenap AŞCI, “Kurumumuzu yaşatmak için çalışıyoruz. Kurumu daha ileri nasıl götürürüz, daha iyi nasıl tasarruf yapabiliriz diye ben ve arkadaşlarım gece gündüz çalışıyoruz. Biz buraya tasfiyeye değil, yaşatmaya geldik. Bu kurum 1974 Kıbrıs Barış Harekâtına paraşütçü gönderen büyük bir kurum. 1950 yıllara kadar kendi uçak fabrikasını kurarak, kendi uçağını üretmeye başlamış. İlk buhranı aslında 1997 yılında dünya hava oyunlarında yaşamış; ancak sonra kendini kurtarmış. 2010 yılına gelene kadar kendi yağıyla kavruluyormuş. 2010 yılında vizyon değişikliğine gitmek istemiş. Aslında güzel bir düşünce. Üniversite kurma fikri gerçekten güzel. Çünkü orada müthiş bir eko sistem var” diye konuştu.

'' Gönlümüzde THK Sevdası Var ”

AŞCI, “Medeni Kanunda Kayyumluk müessesesi var. Biz geldik, mal varlığımız nelerden oluşuyor, borçlarımız, şirketlerin durumu, üniversite, önce onlara baktık. Borçları ödeyemez durumdaydık. Kurum Sağlık Bakanlığıyla Helikopter ihalesi yapmış, ancak 4 helikopter eksikti. Taahhüt edilen söz yerine getirilmemişti ve süre için son günlerdi. Öncelikli olarak bu taahhütlerimizi eksiksiz yerine getirelim ve borçlarımızı yapılandıralım dedik. Dernekçilik yapmak gönül işidir. Gönlümüzde de THK Sevdası yatıyor. Bu yüce kuruma hizmet etmekten bütün arkadaşlarım ve ben şeref duyuyoruz. İnşallah kurumu daha güzel yerlere getireceğiz. Biz seçim kayyumu değiliz; Medeni Kanuna göre, işletmeye, yönetmeye geldik. Kurumumuzu yaşatmak için emin olun gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz” dedi.

Şube Başkanları da zamanın yettiği ölçülerde söz alarak konuştular. Hepsi kayyum heyetine öncelikli olarak başarılar diledi ve kurumun iyi yerlere gelmesi, eski güzel günlerine kavuşması için el birliğiyle çalışacaklarını söylediler. Söz alan şube başkanları fitre ve zekat ile kurban derisi faaliyetlerinde Türkiye genelinde ilk 10’a girebilmek için adeta birbirleriyle yarışacaklarına Kayyum Heyetine söz verdiler.