İlk Hava Şehidi Fethi Bey Ölümün 103.Yılında Anıldı

THK Genel Başkanımız Kürşat ATILGAN’ın şehit Fethi Bey’in Fethiye’de yapılan 103. Anma Töreni’nde yaptığı konuşma:

Kıymetli Fethiyeliler,

Bizimle yahut bizsiz tam 103 senedir bu merasim burada yapılıyor. İdealist insan, vatanperver Şehit Fethi Bey'i yad ediyoruz. Benim ikinci katılışım. Ruhları şad olsun. Makamları Cennet olsun.

Geçen yıl burada hakikaten tam bize yakışır bir tören yaptık. Müftümüz şehitlerimiz için Kur'an tilavet etti, kaymakam bey uyanık olmamızı salık veren çok yerinde bir konuşma yaptı, askerlerimiz aynı şekilde Fethi Bey'in misyonunu ortaya koyan tespitlerde bulundular.

Belediye reisimiz de çok anlamlı bir konuşma yaptı geçen yıl. O konuşmadan hatırımda kalan mühim cümleler var. Dedi ki Behçet Bey: 'Türklerin tarihi misyonu dünyaya nizam verme ve adaleti tesistir. Bu misyonumuz hiç bitmez.' Sonra Süleyman Şah'ın türbesinin taşınmasından bahsetti. 'Koruyamıyoruz bari taşıyalım mantığı olmaz, koruyacağız' dedi. İki hafta evvel sınır kentlerimizden birinin Valisini ziyaret ettim. Makam odasında, taşınmadan önceki yerinde çekilmiş mahzun Süleyman Şah türbesinin resmi vardı. Halep'in 15 kilometre güneyinde Misak-ı Milli hudut taşı olarak belirlenmişti türbe/ Korunması için Caber kalesi de yanıbaşındaydı. Türbe, Lozan'ın 3. Maddesi gereği Türk toprağıydı. İşte Taşınan bu vatan toprağıydı ve Sayın Belediye Başkanı buna itiraz ediyordu. ' Kurtuluş Harbinden sonraki en büyük beka tehdidi ile karşı karşıyayız ve ancak particiliği bırakıp birlik olursak bundan çıkabiliriz' demişti başkan. Geçen yıldan bu yana tehdit gerilemedi. Bilakis arttı.

Tarih tekerrür eder diye bir söz var. Aslında etmez. Tekerrür eden hatalardır. Hatalardan ders almak, aklı kullanmak, birlik beraberlik içinde Türklerin son vatanını korumak için çalışmak zorundayız. Bu 'son vatan' bahsi önemli. 18 Mart 1915'te de, 22 Ağustos ve 30 Ağustos 1922'de de durum aynıydı. Öyle ki Yahya Kemal o günlerde şöyle diyordu:

'Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.

Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi

Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,

Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın.

Dört bir yandan kuşatıldığımız bu günlerde Yahya Kemal'i anlıyor ve yürekten anıyoruz.

Milletin kurumu Türk Hava Kurumunda temel şiar, sen ben, parti, cemaat kavgasının tamamen dışında, bu toprakların hayrına çalışacak, düşünecek insan yetişmesini temin etmektir. Bu misyonumuzun önemi bu günlerde daha da belirginleşti. Nitekim THK, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Hava Kuvvetlerinin pilot adayı seçimlerine destek veriyor. Talep edildiğinde tüm imkan ve kabiliyetlerimizle sahibimiz olan Türk Milletinin hizmetindeyiz.

Gelecek sene milletçe daha umutlu, daha barışık, gelecekten daha fazla emin bir atmosferde buluşmak temennisiyle misafirperverliğiniz için teşekkür ediyor, her birinize sevgi saygı ve muhabbet sunuyorum.

arrow
arrow
Copyright © 2017 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr