THK Başkanı Atılgan: THK'ya 109 milyon dolar yerine sadece 250 bin dolar ödendi

 

 thumbs b c 27c8146c21cb90983ce772db4822ca1f

Türk Hava Kurumu Başkanı Kürşat Atılgan, eski başkan Osman Yıldırım'ın, yönetim kurulunun kararı, bilgisi ve onayını almadan kuruma ait Laleli'deki taşınmazın kira kontratının devri için tek başına sözde bir anlaşma imzaladığını ileri sürerek, "Devrin yapıldığı tarihte, THK'ya ödenmesi gereken 109 milyon dolar yerine sadece 250 bin dolar ödendi." dedi.

Atılgan, THK'da düzenlediği basın toplantısında, kurumun İstanbul'un Laleli semtindeki taşınmazına ilişkin açıklamalarda bulundu.

THK'nın sahibi olduğu ve şu anda otel olarak hizmet veren, eski adıyla Tayyare apartmanlarının 2001 yılında bir firmaya kiralandığını anlatan Atılgan, söz konusu firmanın 2012 yılında oteli alt yükleniciye kiralama izni için THK Yönetim Kuruluna başvurduğunu belirtti.

Yönetim Kurulunun konuya ilişkin onayı ve bilgisi olmadan yapının eski THK Başkanı Osman Yıldırım tarafından alt yükleniciye devri yönünde karar alındığını ileri süren Atılgan, "2012 yılında eski Başkan Osman Yıldırım, mülkün kira kontratının devri için tek başına sözde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, alt yüklenici şirketi 2055 yılına kadar kiracı yapıyor, eş zamanlı olarak da bu çok kıymetli mülk üzerine Fatih Tapu Dairesinden usule aykırı olarak 2055 yılına kadar satılamaz şerhi koyduruyor." ifadesini kullandı.

Atılgan, geçen ay bir vatandaş tarafından THK'ya konuya ilişkin bir dosyanın ulaştırıldığını bildirerek, "Devrin yapıldığı tarihte, THK'ya ödenmesi gereken 109 milyon dolar yerine sadece 250 bin dolar ödendi." iddiasında bulundu.

Bu dosyayı, devam eden davalara delil olarak mahkemeye sunacaklarını dile getiren Atılgan, şöyle devam etti:

"2015 yılının başında THK yönetimi yağmayı fark etti ve sözde devri yapan Osman Yıldırım hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Yıldırım'ın böyle bir sözleşmeyi imzalamaya yetkisi olmadığını tespit ederek 'görevi kötüye kullanmak, somut delillere ulaşılamamış olunsa da ciddi şekilde menfaat temin etmek' iddiasıyla fezleke düzenleyerek Yıldırım hakkında kamu davası açtı. Kısa bir zaman önce Ankara 41. Asliye Ceza Mahkemesi davayı kabul etti. Mahkeme resmi yazıyla THK'dan uğradığı zararı ayrıntılı bir biçimde delillendirmesini istedi. Hukuk müşavirliğimiz bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor."

Atılgan, THK Yönetim Kurulunun son toplantısında, söz konusu kira kontratının yok hükmünde olduğuna karar verdiğini, mevcut kiracılara THK ile yeni kira sözleşmesi imzalamaları ve kiralarını THK'ya ödemeleri için noterden tebligat gönderdiklerini belirterek, kiracı firmanın THK'ya uğrattığı zararın karşılanması için de hukuki sürecin başlatıldığını bildirdi.

 

Copyright © 2017 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr