Ateş Savaşçıları Görev Bölgelerine Uğurlandı…

"Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi, Orman Bakanlığı ile yaptığı Orman Yangınları ile Mücadele Sözleşmesi kapsamında, 5 adet CL-215 Amfibik Yangın Söndürme Uçağı ile göreve hazır."

Ateş Savaşçıları, 1 Haziran - 30 Ekim 2016 tarihleri  arasında Antalya, İzmir, Milas/Muğla ve Adana meydanlarında; Orman yangınlarına anında müdahale etmek üzere yerde hazır bekleyeceklerdir.

Her yıl uçuş faaliyetlerine başlamadan geleneksel olarak yaptığımız kurban kesiminin ardından, yangınla mücadele operasyonumuzu başlatmış bulunuyoruz. Türk Hava Kurumu, OrmanGenel Müdürlüğünün yangınla mücadele programında milletinin hizmetinde olmaktan gurur duymaktadır. Bilindiği üzere dünya genelinde bu tip görevler, devlet tarafından askeri birimler ile yapılmaktadır. Ülkemizde bu görev, halkımızın desteği ile Türk Hava Kurumu tarafından satın alınan CL-215 uçakları ile icra edilmektedir. CL-215 uçakları, deniz ve göllerden 12 saniyede 6 ton su alarak orman yangınlarına en kısa sürede müdahale etmekte olup, dünyada hayat kurtarmak için yapılan  tek bombardıman, uçaklarımızla yapılan su bombardımanıdır.

Orman Yangınları ile mücadele kapsamında icra ettiğimiz görevler esnasında, bizleri yakından izleyen ve aynı bölgede bulunan halkımızdan isteğimiz; deniz veya göllere su almak için indiğimizde veya herhangi bir yangına müdahale ettiğimizde, can ve mal güvenliği nedeniyle uçaklarımızdan emniyetli bir mesafe uzakta bulunmaları ve kurumumuzu her zaman olduğu gibi desteklemeye devam etmeleridir.

Bu yıl ilk defa, işletmemizde görev yapacak olan yerli ve yabancı tüm pilotlarımızı, Türk Öğretmen Pilotlarımızla eğiterek göreve hazır hale getirdik.

Türkiye etkin yangınla mücadele programı çerçevesinde dünyada en ön sırada ülkelerden biri haline gelmiştir. Amacımız sıfır zayiatla yangınları söndürmek. Dünya sıralamasında en öne geçmektedir.

THK Genel Başkanı olarak bu mücadele de görev yapan tüm ateş savaşçılarımıza başarılar diliyorum.


 

arrow
arrow
Copyright © 2017 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr