teknofest
 

2020 Dünya Hava Oyunları Türkiye'de yapılacak

2020 Dünya Hava Oyunları'nın Türkiye'de yapılmasına ilişkin protokol, THK Başkanı Atılgan ile FAI Başkanı Brink tarafından imzalandı.

THK Başkanı Atılgan "2020 Dünya Hava Oyunlarının ülkemizde yapılması, Türkiye’nin tanıtımı, turizm ve hava sporlarının gelişimi açısından büyük faydalar sağlayacak. Atatürk'ün THK'yı kurarken söylediği 'İstikbal Göklerdedir' sözü, Dünya Hava Olimpiyatları'nın sloganı olarak kullanılacak” dedi.

FAI Başkanı Brink: "Türkiye'deki oyunları özel kılacak nokta, farklı lokasyonlarda düzenlenecek olmasıdır"dedi.

IMG 20180214 WA0028

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Kürşat Atılgan ile Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Başkanı Frits Brink tarafından 2020 Dünya Hava Oyunları'nın Türkiye'de yapılmasına ilişkin protokol imzalandı.

Atılgan, İsviçre'nin Lozan şehrinde Olimpiyat Evi'nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Dünya Hava Oyunları'nın Türkiye'de yapılmasına ilişkin FAI üyesi bazı ülkelerin Türkiye'ye yönelik olumsuz tavırları dolayısıyla adaylık konusunda tereddüt yaşadıklarını dile getirerek, FAI yöneticilerinin desteğiyle söz konusu resmi başvurunun 2017 yılı Eylül ayında gerçekleştirildiğini ifade etti.

Türkiye'de terör dolayısıyla güvenlik kaygılarının öne sürülmesi üzerine FAI yönetimi ve spor komisyonlarının temsilcilerini Türkiye'ye davet ederek, hem Türkiye'yi hem de THK'yı görmelerini istediklerini anlatan Atılgan, şöyle devam etti:

"Türkiye hakkında yurt dışında konuşanların çoğu ülkemizi görmeden konuşuyor. Türkiye'yi gördükten sonra fikirleri değişiyor. Bizim en aleyhimizde olanlar bile ülkemize gelip, THK'nın altyapısını, çalışanlarını ve gönüllülerimizi gördükten sonra Dünya Hava Oyunları'nın yapılacağı en iyi ülkenin Türkiye olacağına karar verdiler. Yönetim Kurulu da oybirliği ile 5-6 aylık çetin mücadeleden sonra oyunların Türkiye'de yapılmasına karar verdi. Coğrafyanın da çok büyük etkisi var. THK'nın da çok büyük etkisi var. Afrika'nın, Asya'nın Avrupa'nın hava sporlarına gönül veren sporcularının çoğunun kesişme noktası Türkiye. Her coğrafyadan sporcuların, ulaşabilceği bir yer." 

Türkiye'nin Dünya Hava Oyunları'nın hem rahat hem de ekonomik yapılabileceği bir yer olduğunu vurgulayan Atılgan, THK'nın gayretleri ve geçmişinin, FAI yetkililerine büyük bir itibar telkin ettiğini söyledi.

Dünya Hava Oyunları'nın 1997'de ilk defa THK organizasyonuyla Türkiye'de yapıldığı ifade eden Atılgan, "Beşincisini de THK yapacak. 1997'de yapılandan çok daha iyi yapmak için FAI ile THK yönetimi ve çalışanlarıyla ülkemize yaraşır şekilde bunu başaracağız." diye konuştu.

Oyunların, Türkiye'de yapılmasına ilişkin karar sürecinin kolay geçmediğini belirten Atılgan, "Son iki ay Amerikalılarla son ikiye kaldık. Bunu Türkiye'ye döndürmek için epeyce bir mücadele  verdik. FAI yönetici ve komisyonlarının Türkiye'ye getirilip, açık bir şekilde Türkiye'yi gösterdikten sonra ipi göğüsledik." değerlendirmesinde bulundu.

Atılgan, oyunların Eskişehir, Antalya, İzmir, Ankara, Fethiye ve Denizli'de yapılacağını bildirdi.

- "Altyapı büyük oranda hazır"

Atılgan, 1905 yılında kurulan FAI'ye, 1929'da üye olan THK'nın Türkiye’nin yetkili tek hava sporları federasyonu olduğuna işaret ederek, 2020'de yapılacak Dünya Hava Oyunları sürecine altyapının büyük oranda hazır olduğunu ancak bakanlıklarla ilişkiler, tanıtımlar, yayın haklarının ihale edilmesi, yarışmaların yapılması gibi o günden bugüne gelişen bazı disiplinlerin altyapı ihtiyaçlarına ilişkin takvim ve yol haritasının çıkarılacağını söyledi.

Oyunlara 2,5 yıldan fazla bir süre olduğunu ve bu sürenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Atılgan, FAI yetkilileriyle birlikte ulusal ve uluslararası sponsorlarla yapılacak görüşmelerin ardından Dünya Hava Oyunları'nın adına yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesinin hedeflendiği kaydetti.

- "Slogan: İstikbal Göklerdedir, olacak"

FAI'ye 110 ülkenin üye olduğunu dile getiren Atılgan, 100 ülkeden sporcuların katılımının beklendiğini söyledi. Atılgan, turizmin kapandığı 20 Eylül-5 Ekim arasında yapılması planlanan oyunların, Türk ekonomisine büyük katı sağlayacağını bildirdi.

Drone gibi yeni bir takım disiplinlerin, oyunların ardından Türk ekonomisine katkı sağlamasını beklediklerini anlatan Atılgan, "Dronelerin dünyadaki otoritesi FAI, Türkiye'de ise dronelerin otoritesi THK olacak. Drone yarışmasının çok ilgi çekmesini bekliyoruz. Teknolojisi çok hızlı gelişen drone konusunda THK Üniversitesi tarafından bir takım yatırımlar yapılacak. 1997'de yamaç paraşütü ve balon gibi etkinlikleri turizme kazandırdık. Bunların ekonomik değeri 100 milyon dolarlarla ölçülüyor." dedi.

Atılgan, 2020'deki en önemli gelişmenin drone alanında olacağını anlatarak, paraşüt yarışmalarının yapıldığı rüzgar tünellerinin de Türkiye'deki Alışveriş merkezlerinde yaygınlaşmasının beklendiğini kaydetti.

Atılgan, Atatürk'ün THK'yı kurarken söylediği "İstikbal Göklerdedir" sözünün Dünya Hava Oyunları'nın sloganı olarak kullanılacağını sözlerine ekledi. 

- "Adaylar arasında Türkiye açık ara öndeydi"

FAI Başkanı Brink de Dünya Hava Oyunları'nın 2020 yılında eylül ayında Türkiye'de düzenleneceğini belirterek, oyunların düzenlenmesinde aday olan ülkeler arasında Türkiye'nin açık ara önde olduğunu anlattı.

Türkiye'nin 2020 oyunlarını şimdiye kadar düzenlenen oyunların en iyisini yapmak için elinden geleni yapacağına olan inancını dile getiren Brink, Türkiye'deki oyunların, Başkent Ankara ve turistik destinasyonu olan Antalya dahil simgesel olarak birçok noktada gerçekleştirileceğini dile söyledi.

Türkiye'deki oyunları özel kılacak noktanın, farklı lokasyonlarda düzenlenecek olması olduğunu vurgulayan Brink, geçen sene oyunların düzenleneceği yerleri gezdiğini ve çok beğendiğini ifade etti.

Brink, Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerinin ortasında bulunması dolayısıyla katılımın yüksek olmasını beklediklerini kaydetti.

Atılgan; ‘FAI’ye üye ülkelerin veri tabanına kayıtlı 2 buçuk milyondan fazla hava sporları liisanslı sporcu var. Orta ve üst gelir gurubuna sahip bu sporcular için Türkiye olağanüstü pıtansiyele sahip. 2020 Hava Oyunlarının amaçlarından biri,  bu kitleyi ülkemize çekmek olacaktır’ dedi. 

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı ise 2020 Dünya Hava Oyunları'nın Türkiye'de düzenlenecek olmasının bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, kendilerinin de bu başarı hikayesini duyurmaya çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Atılgan ile Brink, 2020 Dünya Hava Oyunları'nın Türkiye yapılmasına ilişkin protokolü imzaladı.

IMG 20180214 WA0010

IMG 20180214 WA0031

IMG 20180214 WA0040

IMG 20180214 WA0007

IMG 20180214 WA0029

IMG 20180214 WA0033

Copyright © 2018 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr