IACE Öğrencileri Ülkelerine Dönüyor

Uluslararası Havacılık Federasyonu’na (FAI) üye ülke öğrencilerinin katıldığı Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi (International Air Cadget Exchange-IACE) bu yıl 18 Temmuz-02 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapıldı. Türkiye organizasyonunu Türk Hava Kurumu’nun yaptığı bu yılki mübadele programına Almanya ve İngiltere’den toplam 7 öğrenci katıldı.

IACE’ye üye ülkeler arasında havacılık faaliyetlerini tanıtmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla her yıl düzenlenen programın bu yılki Türkiye organizasyonu sırasıyla İstanbul, İzmir-Selçuk, Eskişehir-İnönü ve Ankara’da gerçekleştirildi. 

Misafir öğrenciler İstanbul’da Atatürk Hava Limanı ve Kontrol Kulesi, Yeşilköy Hava Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Harbiye Müzesi, Kapalıçarşı, Minia Türk ile Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret ederek Boğaz turuna çıktılar. İzmir-Selçuk’da ise THK Selçuk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde paraşütle tandem atlayışı yaparak, Meryem Ana Evi ile Efes Antik Kenti’ni ziyaret ettiler. Konuk öğrenciler Eskişehir’de THK İnönü Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde planör uçuşu, yamaçparaşüt ve yelkenkanat ile tandem uçuş yaptılar. Ayrıca model uçak simülatörünü de kullanan öğrenciler 1. Ana Jet Üssü’nü de ziyaret ettiler. Öğrenciler Ankara’da da Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı Müzesi, 11. Ana Jet Üssü, THK Üniversitesi, THK Uçuş Akademisi ve THK Müze ve Paraşüt Kulesi’ni; ayrıca THK Genel Başkanı Kürşat ATILGAN’ı da ziyaret ettiler.

Öğrencileri makamında kabul eden THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, Türk Hava Kurumu ve tarihi hakkında bilgi verdikten sonra, kendilerini Türkiye’de ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, ülkeleri adına temsilci öğrencilere plaket verdi.  

Programa katılan öğrenciler, 2 Ağustos 2017 Çarşamba günü ülkelerine dönüş yapacaklar.

i1

i2

i4

i3

Copyright © 2017 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr