İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Ölümünün 16'ıncı Yılında Anıldı

sabihagokcen2017 

Sabiha Gökçen’i Saygıyla Anıyoruz...

Atatürk’ ün manevi kızı, Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu Sabiha GÖKÇEN ölümünün 16’ıncı yılında Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Cebeci Şehitliğinde düzenlediği etkinlik ile anıldı.

Çelenklerin kabre koyulması ile başlayan etkinlik Sabiha GÖKÇEN ve şehitlerimiz anısına saygı duruşuyla devam etti. Sabiha GÖKÇEN’in yakınlarının da katıldığı anma töreninde, THK personeli Işıl ZORLU tarafından okunan özgeçmiş duygulu anlar yaşattı.

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nihat KÖKMEN, THK Genel Başkanı Kürşat ATILGAN, THK Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin SAK, Sabiha Gökçen Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Haluk DURSUN, Gökçen Havacılık Genel Müdürü Erdoğan ARSLANTAŞ, THK Genel Sekreteri Salim KAYA, THK Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Alim IŞIK ve THK Şube Başkanları’nın katılımıyla gerçekleşen etkinlik Sabiha GÖKÇEN ve şehit kabirlerinin ziyaretiyle sona erdi.

Sabiha GÖKÇEN, Türk ve Dünya havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran birçok ilki gerçekleştirdi. Cesareti, azmi ve gökyüzü tutkusu onun en büyük anahtarıydı. GÖKÇEN akıllı, özverili, disiplinli bir Türk kızıydı. Yaptıkları Türkiye için hep bir başlangıçtı. Hiçbir güçlük onu yıldırmadı. Belki de kendini göçmen bir kuşa benzetirdi. 22 Mart 2001’de son kez havalandı özgür olduğu Atasıyla buluşacağı gökyüzüne…

arrow
arrow

Copyright © 2017 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr